Obsługa konsumenta w zakładach gastronomicznych i zasady żywienia - jakie mamy formy wyżywienia w różnych obiektach turystycznych?

Wakacje to czas odpoczynku od pracy i od szkoły. Większość osób planuje wyjazd nad morzem lub do innego kraju w celach turystycznych. Jak wiadomo, iż częstym miejscem do noclegu jest hotel. Na wakacjach musimy również coś zjeść. Wybierając hotel, czy inny obiekt turystyczny, gdzie będziemy nocować, musimy zwrócić uwagę na to, jaka jest forma wyżywienia w danym obiekcie turystycznym. W tym poradniku napiszę kilka wybranych przeze mnie skrótów, które odnoszą się do danej formy wyżywienia i wytłumaczę ich znaczenie.

Na temat żywienia zbiorowego już była mowa na moim blogu, gdzie omówiłem, czym różni się żywienie typu otwartego i zamkniętego [1]. Także pisałem na temat form podawania posiłków w zakładach żywienia zbiorowego [2]. Teraz omówię formy wyżywienia w różnych obiektach turystycznych. Jeżeli ktoś planuje wynająć pokój w hotelu, czy też planuje nocleg w innym obiekcie turystycznym np. w pensjonacie, musi wcześniej zapoznać się z formą wyżywienia, jaką proponuje nam właściciel danego obiektu turystycznego. A zatem jakie są formy wyżywienia w różnych obiektach turystycznych i co one oznaczają? Zaraz wyjaśnię.

Autor: Patryk

Jakie mamy formy wyżywienia w różnych obiektach turystycznych?

Poniżej przedstawię 3 popularne występujące skróty, które oznaczają daną formę wyżywienia oraz napiszę, co one oznaczają.
 • Al - jest to dość popularna forma wyżywienia w hotelach. Al oznacza all inclusive. Jest to forma wyżywienia, która polega na tym, iż konsument korzystający z tej formy wyżywienia może w dowolnych ilościach zjeść daną potrawę, czy też wypić dowolny napój np. alkoholowy. To wszystko jest w cenie, jaką zapłaciliśmy za hotel, dlatego też możemy zjeść tyle, ile chcemy i nie musimy za nic dopłacać. Oczywiście Al składa się ze śniadania, obiadu i kolacji, a II śniadanie i podwieczorek to tzw. przekąski. Jest to nic innego jak żywienie całodobowe. Niektóre hotele posiadają dość szerszą gamę usług, które obejmują Al. Częstą formą podawania posiłków w Al, jest szwedzki stół zwany inaczej bufetem. O szwedzkim stole już pisałem na moim blogu, gdzie informacje na ten temat można uzyskać pod linkiem, który podam poniżej [3].
 • HB - kolejną dość popularną formą wyżywienia jest HB, które oznacza half board. W tej formie wyżywienia są wyłącznie 2 posiłki, czyli śniadanie oraz obiadokolacja. W tej formie żywienia również podaje się posiłki w formie stołu szwedzkiego.
 • FB - skrót tej formy wyżywienia pochodzi od słowa full borad. Jest to forma wyżywienia, gdzie podaje się konsumentom śniadanie, obiad oraz kolację. 

Należy pamiętać, że w hotelach są również restauracje, które oferują formę żywienia tzw. à la carte, czyli żywienie na podstawie wyboru potrawy lub napoju z karty dań. O tym również była mowa na moim blogu [4]. Mamy także inne oznaczenia form wyżywienia tj. np. SC, które oznacza, iż sami musimy zaopatrzyć się w jedzenie i napój (możemy korzystać z usług restauracji, która znajduje się w rejonie miasta, którego zwiedzamy), czy też np. BB, czyli forma wyżywienia, gdzie podaje się konsumentowi wyłącznie śniadanie, stąd nazwa tego skrótu wzięła się od nazwy bed and breakfast. 

Myślę, że ten wpis dostarczył dużo informacji na temat form wyżywienia w różnych obiektach turystycznych. Odnosząc się do Al, warto zwrócić uwagę, iż każda osoba otrzymuje specjalny pasek na ręku, dzięki czemu obsługa hotelowa będzie wiedzieć, iż dany klient korzysta z tej formy wyżywienia. To taka mała informacja ode mnie.
To tyle na temat form wyżywienia w różnych obiektach turystycznych.
 
Linki:

Komentarze

 1. Nie znałam wcześniej tych skrótów...Cenne informacje, które na pewno się przydadzą ;) Dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co :) Dużo osób właśnie nie zna tych skrótów, a przy wyborze hotelu najważniejsze jest to, aby każdy wiedział, jakie są formy wyżywienia i które chcemy wybrać :) Najlepsza jest dla mnie Al, bo nie dość, że mamy 3 posiłki to do tego dochodzą przekąski oraz mamy to wszytko wliczone w cenę noclegu, dlatego też nie musimy dopłacać za dokładki. Można również korzystać z innych restauracji, które znajdują się obiektach hotelowych, ale większość z nich są płatne :) Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Idealny wpis na wakacje :) chociaż ciekawa jestem czy każdy hotel zna takie skróty, niektóre miejsca to istna prowizorka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dowiedziałam się czegoś nwego, jeśli chodzi o skróty. Sama zwykle preferuję hotele ze skrótem HB. Dla mnie w czasie urlopu te dwa pełne posiłki w ciagu dnia to podstawa, resztę dojadam sobie na mieście. Kupienie na mieście przekąski to zawsze mniejszy koszt oraz mniej kłopotu i czasu niż kupienie porządnego obiadu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własnie to zależy od typu wakacji i miejsca. Nie wyobrażam sobie podróż z dziećmi np. do Azji i próbowanie razem z nimi ich lokalnego jedzenia. Chociaż z drugiej strony, właśnie azjatyckie hotele najrzadziej proponują opcje Al, ale chyba za względu na fakt, że jedzenie w Azji południowo-wschodniej jest bardzo tanie i turyści stawiają też na poznanie orientalnych smaków.
   Nie podróżuje zbyt często, to raczej moja siostra jest obieżyświatem i wiele miejsc zwiedziła i jak może to zawsze bierze opcje Al, również ze względu na napoje, które są dostępne w tej opcjo cały czas a jak wiadomo w temperaturze ok 30 stopni bardzo łatwo o odwodnienie!

   Usuń
 4. Dawno nie byłam w hotelu z pełnym wyżywieniem :)
  Tam najczęściej są pyszności na obiad i kolację ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatne informacje, zwłaszcza teraz kiedy wakacje się zaczęły i sporo ludzi wyjeżdża :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zasady dodawania komentarzy do bloga ,,Blog o żywieniu zbiorowym”:

1. Jeżeli dodajesz komentarz pod postem na moim blogu, jednocześnie akceptujesz moje zasady, jakie panują na moim blogu.
2. Zanim komentarz zostanie opublikowany na moim blogu, zostanie wcześniej sprawdzony przez administratora bloga. Komentarz, który nie narusza moich zasad, zostanie opublikowany.
3. Administrator bloga nie opublikuje komentarza, jeżeli:
- komentarz jest spamem;
- osoba dodająca komentarz dodała link do jakiejś strony internetowej, co ma charakter reklamowy (np. strony o lekach, o suplementach diety, strony dla dorosłych, reklama stron www firm itp.);
- komentarz zawiera słowa niecenzuralne;
- komentarz obraża administratora bloga lub inną osobę, która dodała komentarz na moim blogu;
- komentarz nie odnosi się ani do czyjegoś komentarza, ani do postu.
4. Komentarze muszą odnosić się do danego tematu posta lub innego dodanego komentarza, jaki pojawił się na moim blogu.
5. Komentarz nie może być reklamą!

Wszelkie pytania, propozycje napisania postu, uwagi itp. proszę kierować na adres e-mail administratora bloga!

Patryk
administrator bloga